Robert Hackenberg Award Committee

Don Stull, Chair
Beverly Hackenberg

 

Peter Kunstadter

 

 

Delmos J. Jones Award Committee

Antoinette T. Jackson, Chair
Linda Bennett

2019
2020

Sandra Bever
Lisa Leimar Price

2017
2020

 

Michael Kearney Memorial Committee

Louise Lamphere, Chair
Carole Nagengast, Ex-Officio
Nancy Burke



2018

James Loucky
Gina Nuñez-
Mchiri
Tom Patterson

2019
2019
2017 

 

Gil Kushner Award Committee

Jay Sokolovsky, Chair
Gregory Reck

2017
2017

Maria Vesperi

2017

 

Bronislaw Malinowski Award Committee

Sera Young, Chair
William Dressler
Maria Cruz-Torres

2018
2017
2019

Diana French
Lynn Stephen 

2019
2017

 

Margaret Mead Award Committee

Laurie Graham (AAA), Chair
Sverker Finnstrom

2017
2020

Louise Lamphere (AAA)
Lenore Manderson

2017
2018

 

Bea Medicine Award Committee

Neil Henderson, Chair
Ted Garner

2017

Nancy Owen Lewis
Richard Stoffle

2017
2017

 

Peter K. New Award Committee

Richard Hessler, Chair
Nancy Burke
Jeffrey Colman Salloway

2019
2020
2019

Karen Dyer
Andrew Gardner
Ann McElroy

2020
2017
2017

 

Pelto International Travel Award Committee

Merrill Eisenberg, Chair
Russell Bernard
Pamela Erickson
Judith Freidenberg

 

Zibin Guo
Susan Meswick
Jon Pelto
Steve Schensul

 

 

Sol Tax Award Committee

Ann McElroy, Chair
Sandy Lane 
Jeremy Spoon

2018
2017 
2018

Alaka Wali
Dennis Wiedman

2017
2018

 

Edward and Rosamond Spicer Award Committee

Janet Chrzan
Barry Spicer

2020

Christian Zlolniski

2017

 

Involuntary Resettlement Award Committee

Michael Cernea, Chair
Chad Dear
Julie Maldonado

 

William Partridge
Susan Tamondong
Brooke Wilmsen

 

 

John Bodley Student Travel Award Committee

Xianghong Feng
Pasang Sherpa
Ben Burgen

 

Amber Heckelman
Mark Hill
Troy Wilson

 

 

Paredes Memorial Plenary Committee

Heidi Altman, Chair
JoAllyn Archambault
Linda Dawn Carson
Alleen Deutsch
Paul Doughty
Kelly Fayard
Ray Fogelson
J. Neil Henderson

 

Barbara Hendry
Peggy Overbey
Allison Pena
George Roth
Steve Schensul
Jay Sokolovsky
Maria Vesperi